MAL205648682E3
MAL205648682E3
MAL205648682E3
Vishay BC Components
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP
SOT-23
MAL205648682E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series 056 PSM-SI
Size / Dimension 1.181Dia 30.00mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination PCB
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications Audio
Capacitance 6800μF
Voltage - Rated DC 63V
Packing Method BULK
Reach Compliance Code not_compliant
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 42mOhm @ 100Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 12000 Hrs @ 85°C
Ripple Current4.75A
Polarization Polar
Life (Hours) 12000 hours
Impedance37mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 4.75A @ 100Hz
Hole Diameter 2 mm
Ripple Current (AC) 4.75A
Diameter 30mm
Height 50mm
Height Seated (Max) 2.047 52.00mm
REACH SVHC No SVHC
QuantityUnit PriceExt. Price
About MAL205648682E3
The MAL205648682E3 from Vishay BC Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C