ALS80A394NT040
ALS80A394NT040
ALS80A394NT040
KEMET
CAP ALUM 390000UF 20% 40V SCREW
SOT-23
ALS80A394NT040 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series ALS80
Size / Dimension 3.031Dia 77.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Applications General Purpose
Voltage - Rated 40V
Capacitance 390000μF
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 6mOhm @ 100Hz
Lead Spacing1.252 31.80mm
Lifetime @ Temp 9000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Impedance8mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 29.2A @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency 29.9A @ 10kHz
Height Seated (Max) 8.740 222.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:115 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About ALS80A394NT040
The ALS80A394NT040 from KEMET is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 390000UF 20% 40V SCREW.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C