PIC12F1572-I/RF
PIC12F1572-I/RF
PIC12F1572-I/RF
Microchip Technology
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 12F Series PIC12F1572 32MHz 3V 8-UDFN Exposed Pad
SOT-23
PIC12F1572-I/RF Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-UDFN Exposed Pad
Surface MountYES
Supplier Device Package 8-UDFN (3x3)
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces UART
Package Tube
Base Product Number PIC12F1572
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 4x10b; D/A 1x5b
Product Status Active
Qualification AEC-Q100
Number of I/Os 6 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology / Atmel
Tradename PIC
RoHS Details
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
Series PIC® 12F
Published 2016
JESD-609 Code e3
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 8
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
HTS Code8542.31.00.01
Subcategory Microcontrollers - MCU
Terminal Position DUAL
Terminal FormNO LEAD
Supply Voltage 3V
Frequency 32MHz
Base Part Number PIC12F1572
JESD-30 Code S-PDSO-N8
Supply Voltage-Max (Vsup) 5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) 2.5V
Interface LIN, UART, USART
Memory Size3.5kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 6
Speed 32MHz
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 3.5KB 2K x 14
Connectivity LINbus, UART/USART
Bit Size 8
Data Converter A/D 4x10b; D/A 1x5b
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8 bit
PWM Channels YES
DAC Channels YES
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
ROM (words) 2048
EEPROM Size -
On Chip Program ROM Width 14
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CorePIC
Length 3mm
Height Seated (Max) 0.55mm
Width 3mm
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC12F1572-I/RF Product Details
PIC12F1572-I/RF Overview
There is a 8-UDFN Exposed Pad package available. The board has 6 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 8-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. PIC® 12F-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 3.5KB 2K x 14. Powered by a PIC Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 8. As a result, this Microcontroller comes with a 8-bit size. Input voltage for the chip is 3V volts. A total of NO DMA channels are available. This IC part has a memory size of 3.5kB. There are a number of alternatives to the base part number PIC12F1572 that you can find. Performing well when operated at frequency 32MHz can be achieved. Using YES PWM channels, the device works.