DSPIC33FJ256GP510A-I/PT
DSPIC33FJ256GP510A-I/PT
DSPIC33FJ256GP510A-I/PT
Microchip Technology
256KB 256K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ256GP510A 100 Pin 40MHz 3.3V 100-TQFP
SOT-23
DSPIC33FJ256GP510A-I/PT Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 1 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-TQFP
Surface MountYES
Number of Pins 100
Supplier Device Package 100-TQFP (12x12)
Number of Terminals 100
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces CAN/I2C/SPI/UART
Data Converters A/D 32x10b/12b
Package Tray
Base Product Number DSPIC33FJ256GP510
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Qualification AEC-Q100
Number of I/Os 85 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type CAN/I2C/SPI/UART
Tradename dsPIC
RoHS Details
Package Shape SQUARE
Number of I/O Lines 85
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTray
Series dsPIC™ 33F
Published 2006
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 100
ECCN Code 3A991.A.2
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
HTS Code8542.31.00.01
Terminal Position QUAD
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.4mm
Reach Compliance Code compliant
Frequency 40MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number DSPIC33FJ256GP510A
Pin Count100
JESD-30 Code S-PQFP-G100
Qualification StatusNot Qualified
Operating Supply Voltage3.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Power Supplies3.3 V
Temperature GradeINDUSTRIAL
Interface CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Memory Size256kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 85
Speed 40 MIPs
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Core Processor dsPIC
Peripherals AC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 16-Bit
Program Memory Size 256KB 256K x 8
Connectivity CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 90 mA
Bit Size 16
Data Converter A/D 32x10b/12b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels YES
Data Bus Width 16b
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Seated Height-Max 1.2 mm
Number of Timers/Counters 9
Product TypeDSP - Digital Signal Processors & Controllers
EEPROM Size --
Format FIXED-POINT
RAM (words) 8192
Number of ADC Channels 32
ROM Programmability FLASH
Number of Cores 1 Core
Number of PWM Channels 8
Number of I2C Channels 2
Product DSCs
Product CategoryDigital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC
Height 1.05mm
Length 12mm
Width 12mm
Lead Free Lead Free
In-Stock:864 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
DSPIC33FJ256GP510A-I/PT Product Details
DSPIC33FJ256GP510A-I/PT Overview
In a 100-TQFP package, the MCU is available. 85 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 16-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. dsPIC™ 33F series components make up this electrical component. 256KB 256K x 8 is the size of its program memory. A dsPIC Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. 100 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 16-bit manner. There is a 3.3V volt supply output on the chip. DMA channels number YES. 256kB is the memory size of the part. The base part number DSPIC33FJ256GP510A can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 40MHz. The device works in YES PWM channels. Located on the chip are 100 pins. The clock has 9 timers or counters on it. There are 100 pins on it. A total of 32 channels of ADC are available on this device. The device uses 8 PWM channels. There are 2 I2C channels included in the part, which has been designed for the purpose.