PIC16F1615-E/P
Microchip Technology
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1615 14 Pin 3V 14-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
PIC16F1615-E/P Datasheet PDF
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 14 |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Mounting Style | Through Hole |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC16F1615 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 8x10b; D/A 1x8b |
| Product Status | Active |
| Number of I/Os | 12 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | I2C, LIN, SPI, UART, USART |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® XLP™ 16F |
| Published | 2014 |
| Number of Terminations | 14 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 3V |
| Base Part Number | PIC16F1615 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 14kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 12 |
| Speed | 32MHz |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3V~5.5V |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 14KB 8K x 14 |
| Connectivity | I2C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 6mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x10b; D/A 1x8b |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Core Architecture | PIC |
| EEPROM Size | - |
| Max Frequency | 32MHz |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Number of External Interrupts | 1 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of USB Channels | 0 |
| Device Core | PIC |
| Height | 3.302mm |
| Length | 26.162mm |
| Width | 15.24mm |