PIC16LF1614T-I/ML
PIC16LF1614T-I/ML
PIC16LF1614T-I/ML
Microchip Technology
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF1614 32MHz 3V 16-VQFN Exposed Pad
SOT-23
PIC16LF1614T-I/ML Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-VQFN Exposed Pad
Surface MountYES
Supplier Device Package 16-QFN (4x4)
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces EUSART/I2C/SPI
Data Converters A/D 8x10b, D/A 1x8b
DAC Resolution 8 bit
Number of I/Os 12 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type EUSART, I2C, SPI
RoHS Details
Package Tape & Reel (TR)
Base Product Number PIC16LF1614
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTape & Reel (TR)
Series PIC® XLP™ 16F
Published 2014
Number of Terminations 16
ECCN Code 3A991.A.2
Terminal Finish MATTE TIN
Additional FeatureIT ALSO OPERATES AT 16 MHZ IN 1.8V MINIMUM SUPPLY
HTS Code8542.31.00.01
Subcategory Microcontrollers - MCU
Terminal Position QUAD
Terminal FormNO LEAD
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Supply Voltage 3V
Terminal Pitch0.65mm
Frequency 32MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
Base Part Number PIC16LF1614
JESD-30 Code S-PQCC-N16
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Supply Voltage-Min (Vsup) 2.5V
Interface I2C, LIN, SPI, UART, USART
Memory Size7kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 12
Speed 32MHz
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~3.6V
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 7KB 4K x 14
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Bit Size 8
Data Converter A/D 8x10b; D/A 1x8b
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8 bit
PWM Channels YES
DAC Channels YES
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size --
Number of ADC Channels 8 Channel
Product MCU
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CorePIC
Length 4mm
Height Seated (Max) 1mm
Width 4mm
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16LF1614T-I/ML Product Details
PIC16LF1614T-I/ML Overview
16-VQFN Exposed Pad-packages are available. There are 12 I/O ports on this device. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 8-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the PIC® XLP™ 16F series. This program memory has a size of 7KB 4K x 14, which indicates what the size of the program memory is. PIC Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 16 terminations on MCU chip. You get a 8-bit size. This Microcontroller chip is powered by 3V volts. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. The part has a memory size of 7kB. The base part number PIC16LF1614 provides alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 32MHz. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. Some of these features include IT ALSO OPERATES AT 16 MHZ IN 1.8V MINIMUM SUPPLY, for example, as one example. In total, it has 8 Channel ADC channels for the measurement of signals.