PIC16LF1615-I/P
PIC16LF1615-I/P
PIC16LF1615-I/P
Microchip Technology
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF1615 3V 14-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
PIC16LF1615-I/P Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Lifecycle Status Production (Last Updated: 2 years ago)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 14-DIP (0.300, 7.62mm)
Surface MountNO
Supplier Device Package 14-PDIP
Mounting Style Through Hole
Interfaces I2C/SPI/USART
Data Converters A/D 8x10b, D/A 1x8b
DAC Resolution 8 bit
Number of I/Os 12 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type EUSART, I2C, SPI
RoHS Details
Package Tube
Base Product Number PIC16LF1615
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
Series PIC® XLP™ 16F
Published 2014
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 14
Terminal Position DUAL
Supply Voltage 3V
Terminal Pitch2.54mm
Base Part Number PIC16LF1615
JESD-30 Code R-PDIP-T14
Qualification StatusNot Qualified
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Power Supplies2/3.3V
Supply Voltage-Min (Vsup) 1.8V
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 12
Speed 32MHz
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~3.6V
Clock Frequency 32MHz
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 14KB 8K x 14
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 6mA
Bit Size 8
Data Converter A/D 8x10b; D/A 1x8b
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8 bit
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
ROM (words) 8192
EEPROM Size --
On Chip Program ROM Width 14
Boundary Scan NO
Low Power Mode NO
Format FIXED-POINT
Integrated Cache NO
RAM (words) 1024
Number of ADC Channels 8 Channel
Number of Serial I/Os 1
Number of Timers 8
Number of External Interrupts 1
On Chip Data RAM Width 8
Device CorePIC
Length 19.05mm
Height Seated (Max) 5.334mm
Width 7.62mm
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16LF1615-I/P Product Details
PIC16LF1615-I/P Overview
14-DIP (0.300, 7.62mm)-packages are available. There are 12 I/O ports on this device. Device mounting type Through Hole is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 8-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the PIC® XLP™ 16F series. This program memory has a size of 14KB 8K x 14, which indicates what the size of the program memory is. PIC Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 14 terminations on MCU chip. You get a 8-bit size. This Microcontroller chip is powered by 3V volts. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. The base part number PIC16LF1615 provides alternatives. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. It's got a 32MHz clock. In total, it has 8 Channel ADC channels for the measurement of signals. MCU chip is equipped with 1 serial I/Os in the part. In this part, there are 1 interrupts that are external to the system. There are 8 bits on a Integrated Circuit chip.
PIC16LF1615-I/P Features
14-DIP (0.300, 7.62mm) package