PIC16LF1705T-I/ML
PIC16LF1705T-I/ML
PIC16LF1705T-I/ML
Microchip Technology
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF1705 20 Pin 32MHz 3V 16-VQFN Exposed Pad
SOT-23
PIC16LF1705T-I/ML Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-VQFN Exposed Pad
Surface MountYES
Number of Pins 20
Supplier Device Package 16-QFN (4x4)
Weight 123.008581mg
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces I2C/LIN/RS-232/RS-48
Data Converters A/D 8x10b, D/A 1x8b
RoHS Details
Package Tape & Reel (TR)
Base Product Number PIC16LF1705
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTape & Reel (TR)
Series PIC® XLP™ 16F
Published 2013
JESD-609 Code e3
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 16
ECCN Code 3A991.A.2
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Additional FeatureOPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Subcategory Microcontrollers - MCU
Terminal Position QUAD
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3V
Frequency 32MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number PIC16LF1705
JESD-30 Code S-PQCC-N16
Operating Supply Voltage3.6V
Interface I2C, LIN, RS-232, SPI, UART, USART
Memory Size14kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 12
Speed 32MHz
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~3.6V
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 14KB 8K x 14
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Bit Size 8
Data Converter A/D 8x10b; D/A 1x8b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
PWM Channels YES
DAC Channels YES
Number of Timers/Counters 5
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
ROM (words) 8192
EEPROM Size --
On Chip Program ROM Width 14
Screening Level TS 16949
Device CorePIC
Length 4mm
Height Seated (Max) 1mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16LF1705T-I/ML Product Details
PIC16LF1705T-I/ML Overview
In a 16-VQFN Exposed Pad package, the MCU is available. 12 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 8-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. PIC® XLP™ 16F series components make up this electrical component. 14KB 8K x 14 is the size of its program memory. A PIC Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 16 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 8-bit manner. There is a 3V volt supply output on the chip. DMA channels number NO. 14kB is the memory size of the part. The base part number PIC16LF1705 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 32MHz. The device works in YES PWM channels. Located on the chip are 20 pins. The clock has 5 timers or counters on it. I would like to mention a few additional features such as OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ in order to name a few.