PIC18F23K20-I/SP
PIC18F23K20-I/SP
PIC18F23K20-I/SP
Microchip Technology
8KB 4K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F23K20 28 Pin 64MHz 28-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
PIC18F23K20-I/SP Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of Pins 28
Supplier Device Package 28-SPDIP
Mounting Style Through Hole
Interfaces I2C/SPI/USART
Instruction Set Architecture RISC
Clock Freq 64(MHz)
Operating Temperature Classification Industrial
Package Type SPDIP
Number of Timers - General Purpose 4
Operating Temp Range -40C to 85C
# I/Os (Max) 25
Power Dissipation (Max) 1000(mW)
Interface Type I2C/SPI/USART
Total Internal Ram Size 512B(kB)
Device Core Size 8(b)
Operating Supply Voltage (Max) 3.6(V)
Operating Supply Voltage (Typ) 2.5/3.3(V)
Rad Hardened No
Operating Supply Voltage (Min) 1.8(V)
Programmable Yes
Maximum Expanded Memory Size 2MB
Mounting Through Hole
Package Tube
Base Product Number PIC18F23
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 11x10b
Product Status Active
Family Name PIC18F
Dimensions 1.4 x 0.295 x 0.15in
Typical Operating Supply Voltage 1.8 → 3.6 V
Maximum Operating Temperature+85 °C
Minimum Operating Temperature -40 °C
MSL -
Qualification AEC-Q100
Number of I/Os 25 I/O
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology / Atmel
Tradename PIC
RoHS Details
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
Series PIC® XLP™ 18K
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 28
Termination Through Hole
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Max Power Dissipation1W
Terminal Position DUAL
Frequency 64MHz
Base Part Number PIC18F23K20
Pin Count28
Operating Temperature (Max) 85C
Operating Temperature (Min) -40C
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) 3V
Interface I2C, SPI, UART, USART
Memory Size8kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 24
Speed 64MHz
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Number of Bits 8
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 8KB 4K x 16
Connectivity I2C, SPI, UART/USART
Bit Size 8
Data Converter A/D 11x10b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
Number of Timers/Counters 4
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
Density 64 kb
EEPROM Size 256 x 8
CPU Family PIC
Number of A/D Converters 1
Number of Programmable I/O 25
Number of UART Channels 0
Number of ADC Channels 11
Number of PWM Channels 2
Number of I2C Channels 1
Number of SPI Channels 1
Product MCU
Number of Ethernet Channels 0
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CorePIC
Height 3.81mm
Length 35.56mm
Width 7.493mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:2249 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC18F23K20-I/SP Product Details
PIC18F23K20-I/SP Overview
There is a 28-DIP (0.300, 7.62mm) package available. The board has 24 I/Os. Using the Mounting Type Through Hole, the MCU is mounted on PCB. A 8-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. PIC® XLP™ 18K-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 8KB 4K x 16. Powered by a PIC Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 28. As a result, this Microcontroller comes with a 8-bit size. A total of NO DMA channels are available. This IC part has a memory size of 8kB. There are a number of alternatives to the base part number PIC18F23K20 that you can find. Performing well when operated at frequency 64MHz can be achieved. On the chip, there are 28 pins that can be accessed. It comes with 4 timers/counters that can be set up. The pins counted are 28. The device is powered by the the PIC CPU family that is embedded in it. There are 25 Programmable I/Os on this computer. In addition, it has 8 UART channels to choose from. The device has a total of 11 ADC channels in total. There are 1 A/D converters built into the device, which makes it quite versatile. The total number of bits on a chip is 8. There are 2 PWM channels used by the device in total. A total of 1 I2C channels have been integrated into the part.
PIC18F23K20-I/SP Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package