PIC18F46K20-E/ML
PIC18F46K20-E/ML
PIC18F46K20-E/ML
Microchip Technology
64KB 32K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F46K20 44 Pin 64MHz 3V 44-VQFN Exposed Pad
SOT-23
PIC18F46K20-E/ML Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 7 Weeks
Lifecycle Status Production (Last Updated: 2 years ago)
Interfaces I2C/SPI/USART
Number of I/Os 36
RoHS Compliant
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology / Atmel
Tradename PIC
Package Tube
Base Product Number PIC18F46
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~125°C TA
Number of Terminations 44
Termination SMD/SMT
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Max Power Dissipation1W
Terminal Position QUAD
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3V
Terminal Pitch0.65mm
Frequency 64MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number PIC18F46K20
Pin Count44
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.5V
Interface I2C, SPI, Serial, UART, USART
Max Supply Voltage3.6 V
Min Supply Voltage1.8 V
Memory Size64kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 35
Speed 48MHz
RAM Size 3.8K x 8
Memory TypeFLASH
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Number of Bits 8
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 64KB 32K x 16
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
Density 512 kb
Core Architecture PIC
EEPROM Size 1K x 8
CPU Family PIC
Max Frequency 64 MHz
Number of A/D Converters 1
Number of Programmable I/O 36
Number of UART Channels 1
Number of ADC Channels 14
Number of PWM Channels 2
Number of I2C Channels 1
Number of SPI Channels 1
Device CorePIC
Height 950μm
Length 8mm
Width 8mm
REACH SVHC No SVHC
Lead Free Lead Free
In-Stock:1728 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC18F46K20-E/ML Product Details
PIC18F46K20-E/ML Overview
The package is in 44-VQFN Exposed Pad format. The MCU has 35 I/O ports. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. This Microcontroller is based on the 8-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~125°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® XLP™ 18K series of components. Microcontroller has abundant program memory size of 64KB 32K x 16. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacture of the IC chip, there is a number 44 of terminations. A 8-bit operation is performed by this part. There is an output of 3V volts from the Microcontroller chip. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. This MCU is implemented with 64kB memory. PIC18F46K20 serves as a base part number to find alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 64MHz and it is able to operate at a high frequency. It is possible to access the 44 pins on the chip through the 44 pins. It is equipped with 4 timers and counters. It consists of 44 pins. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the PIC family of processors. There's an integrated FLASH memory in the equipment. There is a PIC core architecture integrated into it. Among the eight programmable I/O sections, there are many different ways in which it can be programmed. The device features 8 UART channels. There are a total of 14 channels for the ADC on this board, so it has a total of 14 channels. The device contains 1 A/D converters. An entire chip has 8 bits. An 2-channel PWM controller is used by the device. In this device, there's an 1-channel PWM controller.
PIC18F46K20-E/ML Features
44-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of -40 °C