STM32L151VBH6TR
STM32L151VBH6TR
STM32L151VBH6TR
STMicroelectronics
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32L1 Series STM32L151 100 Pin 3V 100-UFBGA
SOT-23
STM32L151VBH6TR Datasheet PDF
TypeParameter
Lifecycle Status NRND (Last Updated: 7 months ago)
Factory Lead Time 10 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-UFBGA
Surface MountYES
Number of Pins 100
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTape & Reel (TR)
Series STM32L1
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 100
ECCN Code 3A991.A.2
Max Power Dissipation290mW
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Supply Voltage 3V
Terminal Pitch0.5mm
Base Part Number STM32L151
Pin Count100
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Power Supplies2/3.3V
Interface I2C, SPI, USART, USB
Memory Size128kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 83
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 32-Bit
Program Memory Size 128KB 128K x 8
Connectivity I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Bit Size 32
Data Converter A/D 24x12b; D/A 2x12b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels YES
Data Bus Width 32b
PWM Channels YES
DAC Channels YES
Number of Timers/Counters 8
ROM (words) 131072
Core Architecture ARM
EEPROM Size 4K x 8
On Chip Program ROM Width 8
CPU Family CORTEX-M3
Max Frequency 32MHz
Number of Programmable I/O 80
Length 7mm
Height Seated (Max) 0.6mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:1111 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
STM32L151VBH6TR Product Details
STM32L151VBH6TR Overview
The package is 100-UFBGA-shaped. There are 83 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 32-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the STM32L1 series of electrical components. Having a size of 128KB 128K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. A ARM® Cortex®-M3 Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 100 has 100 terminations. 32-bits are used for its size. IC Chip has 3V volt supply outputs. With YES DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 128kB is the size of the memory in the IC part. Using the base part number STM32L151, you will be able to find alternatives for the part. Devices work in YES PWM channels. On the chip, 100 pins are accessible. In total, there are 8 timers/counters on the device. The pin count is 100. There is an embedded the CORTEX-M3 CPU family inside the device, which makes it a powerful device. In addition, it comes with a ARM core architecture. It has 80 Programmable Input/Output pins that can be programmed.