PIC24FJ128DA110-I/BG
PIC24FJ128DA110-I/BG
PIC24FJ128DA110-I/BG
Microchip Technology
128KB 43K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ128DA110 121 Pin 32MHz 3.3V 121-TFBGA
SOT-23
PIC24FJ128DA110-I/BG Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 121-TFBGA
Surface MountYES
Number of Pins 121
Supplier Device Package 121-TFBGA (10x10)
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces I2C/SPI/UART/USB
Package Tray
Base Product Number PIC24FJ128DA110
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 24x10b
Product Status Active
Number of I/Os 44 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type I2C, SPI, UART
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename PIC
RoHS Details
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTray
Series PIC® 24F
Published 2008
JESD-609 Code e1
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 121
Terminal Finish TIN SILVER COPPER
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.8mm
Frequency 32MHz
Base Part Number PIC24FJ128DA110
Pin Count121
Supply Voltage-Min (Vsup) 2.2V
Interface I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
Memory Size128kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 84
Nominal Supply Current12mA
Speed 32MHz
RAM Size 24K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.2V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, GFX, LVD, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 16-Bit
Program Memory Size 128KB 43K x 24
Connectivity I2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
Bit Size 16
Data Converter A/D 24x10b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels YES
Data Bus Width 16b
Number of Timers/Counters 5
Address Bus Width16b
Product Type16-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size -
CPU Family PIC
Number of Programmable I/O 44
Number of UART Channels 4
Number of ADC Channels 24
Number of PWM Channels 9
Number of I2C Channels 3
Product MCU
Product Category16-bit Microcontrollers - MCU
Device CorePIC
Height 650μm
Length 10mm
Width 10mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:1095 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC24FJ128DA110-I/BG Product Details
PIC24FJ128DA110-I/BG Overview
There is a 121-TFBGA package available. The board has 84 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 16-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. PIC® 24F-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 128KB 43K x 24. Powered by a PIC Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 121. As a result, this Microcontroller comes with a 16-bit size. Input voltage for the chip is 3.3V volts. A total of YES DMA channels are available. This IC part has a memory size of 128kB. There are a number of alternatives to the base part number PIC24FJ128DA110 that you can find. Performing well when operated at frequency 32MHz can be achieved. On the chip, there are 121 pins that can be accessed. It comes with 5 timers/counters that can be set up. The pins counted are 121. The device is powered by the the PIC CPU family that is embedded in it. There are 44 Programmable I/Os on this computer. In addition, it has 8 UART channels to choose from. The device has a total of 24 ADC channels in total. There are 9 PWM channels used by the device in total. A total of 3 I2C channels have been integrated into the part.