PIC18LF2221-I/ML
PIC18LF2221-I/ML
PIC18LF2221-I/ML
Microchip Technology
4KB 2K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18LF2221 28 Pin 40MHz 5V 28-VQFN Exposed Pad
SOT-23
PIC18LF2221-I/ML Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 13 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Number of Pins 28
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces I2C/SPI/USART
Data Converters A/D 10x10b
Package Tube
Base Product Number PIC18LF2221
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Number of I/Os 25 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type EUSART, I2C, MSSP, SPI
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename PIC
RoHS Details
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
Series PIC® 18F
Published 2007
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 28
ECCN Code 3A991.A.2
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation1W
Terminal Position QUAD
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 5V
Terminal Pitch0.65mm
Frequency 40MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number PIC18LF2221
Pin Count28
Supply Voltage-Max (Vsup) 5.5V
Power Supplies2/5.5V
Interface I2C, SPI, UART, USART
Memory Size4kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 25
Speed 40MHz
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 4KB 2K x 16
Connectivity I2C, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 23mA
Bit Size 8
Data Converter A/D 10x10b
Watchdog TimerYes
Access Time 40 μs
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Number of Timers/Counters 4
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size 256 x 8
On Chip Program ROM Width 16
CPU Family PIC
Number of ADC Channels 10 Channel
Product MCU
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CorePIC
Length 6mm
Height Seated (Max) 1mm
Width 6 mm
Height 0.88 mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:1445 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC18LF2221-I/ML Product Details
PIC18LF2221-I/ML Overview
In a 28-VQFN Exposed Pad package, the MCU is available. 25 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 8-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. PIC® 18F series components make up this electrical component. 4KB 2K x 16 is the size of its program memory. A PIC Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. 28 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 8-bit manner. There is a 5V volt supply output on the chip. DMA channels number NO. 4kB is the memory size of the part. The base part number PIC18LF2221 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 40MHz. The device works in YES PWM channels. Located on the chip are 28 pins. The clock has 4 timers or counters on it. There are 28 pins on it. In this device, there is a PIC CPU embedded within it. A total of 10 Channel channels of ADC are available on this device.