PIC18LF26K42T-I/SS
PIC18LF26K42T-I/SS
PIC18LF26K42T-I/SS
Microchip Technology
64KB 32K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18LF26K42 3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
SOT-23
PIC18LF26K42T-I/SS Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 9 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Surface MountYES
Supplier Device Package 28-SSOP
Mounting Style SMD/SMT
Data Converters A/D 24x12b, D/A 1x5b
DAC Resolution 5 bit
Number of I/Os 25 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type I2C, SPI, UART
RoHS Details
Package Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Base Product Number PIC18LF26
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTape & Reel (TR)
Series PIC® XLP™ 18K
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Additional FeatureALSO OPERATES WITH 2.3VMIN @ 32MHZ AND 1.8VMIN @ 16MHZ
HTS Code8542.31.00.01
Subcategory Microcontrollers - MCU
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3V
Terminal Pitch0.65mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 30
Base Part Number PIC18LF26K42
JESD-30 Code R-PDSO-G28
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Supply Voltage-Min (Vsup) 2.7V
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 25
Speed 64MHz
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Clock Frequency 64MHz
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 64KB 32K x 16
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converter A/D 24x12b; D/A 1x5b
Has ADC YES
DMA Channels YES
Data Bus Width 8 bit
PWM Channels YES
DAC Channels YES
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size 1K x 8
On Chip Program ROM Width 8
Screening Level TS 16949
Number of ADC Channels 24 Channel
Product MCU
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Length 10.2mm
Height Seated (Max) 2mm
Width 5.3mm
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC18LF26K42T-I/SS Product Details
PIC18LF26K42T-I/SS Overview
The package has a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) shape. With 25 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. The PIC® XLP™ 18K series is comprised of this electrical component. The electronic part has a program memory size of 64KB 32K x 16. There's a PIC Core Processor inside. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 28 terminations on the IC chip. A 3V volt supply is provided by the Microcontroller chip. In addition to that, MCU chip has YES DMA channels. It is possible to find alternatives to the base part number PIC18LF26K42 by using the part number search tool. There are a total of YES channels in the device. The clock frequency is 64MHz. As an example, there is a feature called ALSO OPERATES WITH 2.3VMIN @ 32MHZ AND 1.8VMIN @ 16MHZ to name only a few. The ADC channels on this device total 24 Channel in number.
PIC18LF26K42T-I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package