PIC16F1823-I/ST
PIC16F1823-I/ST
PIC16F1823-I/ST
Microchip Technology
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1823 14 Pin 32MHz 2.3V 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
SOT-23
PIC16F1823-I/ST Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Surface MountYES
Number of Pins 14
Supplier Device Package 14-TSSOP
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces I2C/SPI/USART
Data Converters A/D 8x10b
Family Name PIC16F
Instruction Set Architecture RISC
Dimensions 5.1 x 4.5 x 1.05mm
Typical Operating Supply Voltage 1.8 → 5.5 V
Package Type TSSOP
Maximum Operating Temperature+85 °C
Minimum Operating Temperature -40 °C
MSL MSL 1 - Unlimited
Qualification AEC-Q100
Number of I/Os 12 I/O
Interface Type I2C, SPI, USART
Package Tube
Base Product Number PIC16F1823
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
Series PIC® XLP™ 16F
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 14
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Max Power Dissipation800mW
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 2.3V
Terminal Pitch0.65mm
Frequency 32MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number PIC16F1823
Pin Count14
Supply Voltage-Max (Vsup) 5.5V
Power Supplies2/5V
Interface I2C, LIN, SPI, UART, USART
Memory Size3.5kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 12
Speed 32MHz
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 3.5KB 2K x 14
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Bit Size 8
Data Converter A/D 8x10b
Data Bus Width 8b
Number of Timers/Counters 3
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size 256 x 8
CPU Family PIC
Number of UART Channels 0
Number of ADC Channels 8
Number of I2C Channels 1
Number of SPI Channels 1
Product MCU
Number of Ethernet Channels 0
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CorePIC
Height 1.05mm
Length 5.1mm
Width 4.5mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:4346 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16F1823-I/ST Product Details
PIC16F1823-I/ST Overview
In a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, the MCU is available. 12 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 8-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. PIC® XLP™ 16F series components make up this electrical component. 3.5KB 2K x 14 is the size of its program memory. A PIC Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 14 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 8-bit manner. There is a 2.3V volt supply output on the chip. DMA channels number NO. 3.5kB is the memory size of the part. The base part number PIC16F1823 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 32MHz. Located on the chip are 14 pins. The clock has 3 timers or counters on it. There are 14 pins on it. In this device, there is a PIC CPU embedded within it. 0 UART channels are available on it. A total of 8 channels of ADC are available on this device. There are 1 I2C channels included in the part, which has been designed for the purpose.
PIC16F1823-I/ST Features
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package