PIC16F726T-I/SS
PIC16F726T-I/SS
PIC16F726T-I/SS
Microchip Technology
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F726 28 Pin 20MHz 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
SOT-23
PIC16F726T-I/SS Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 4 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of Pins 28
Supplier Device Package 28-SSOP
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces I2C/SPI/USART
Number of I/Os 25 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type I2C, SCI, SPI
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename PIC
RoHS Details
Package Tape & Reel (TR)
Base Product Number PIC16F726
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 11x8b
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTape & Reel (TR)
Series PIC® XLP™ 16F
Published 2007
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Max Operating Temperature85°C
Min Operating Temperature -40°C
Subcategory Microcontrollers - MCU
Max Power Dissipation800mW
Frequency 20MHz
Base Part Number PIC16F726
Interface I2C, SCI, SPI, UART, USART
Max Supply Voltage5.5V
Min Supply Voltage2.3V
Memory Size14kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 25
Speed 20MHz
RAM Size 368 x 8
Memory TypeFLASH
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~5.5V
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 14KB 8K x 14
Connectivity I2C, SPI, UART/USART
Data Converter A/D 11x8b
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
Core Architecture PIC
EEPROM Size -
Max Frequency 20MHz
Number of Programmable I/O 25
Number of ADC Channels 11 Channel
Device CorePIC
Width 5.3 mm
Height 1.75 mm
Length 10.2 mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16F726T-I/SS Product Details
PIC16F726T-I/SS Overview
Packaged in a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) format, this MCU is available in a compact size. There are 25 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 8-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The PIC® XLP™ 16F series includes this electrical component. There is 14KB 8K x 14 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a PIC Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. 14kB memory size belongs to the Chip part. Alternatives can be found by looking at the base part number PIC16F726. In the case of 20MHz frequency operation, it can perform efficiently. The chip has 28 pins. The clock has 3 timers/counters to keep track of the time. There is a FLASH memory feature on this equipment. With PIC core architecture, it offers high performance. A total of 25 programmable I/Os are available on this board. A total of 11 Channel ADC channels are present in this device.
PIC16F726T-I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers - MCU subcategory
Minimum temperature of -40°C