PIC32MX775F256LT-80V/PT
PIC32MX775F256LT-80V/PT
PIC32MX775F256LT-80V/PT
Microchip Technology
256KB 256K x 8 FLASH MIPS32® M4K™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MX Series PIC32MX775F256L 100 Pin 80MHz 3.3V 100-TQFP
SOT-23
PIC32MX775F256LT-80V/PT Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-TQFP
Number of Pins 100
Supplier Device Package 100-TQFP (12x12)
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces CAN/Ethernet/I2C/SPI
Data Converters A/D 16x10b
Package Tape & Reel (TR)
Base Product Number PIC32MX775
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
RoHS Details
Tradename MIPS32
Brand Microchip Technology
Manufacturer Microchip
Interface Type I2C, RS-232, RS-485, SPI, UART, USB
Minimum Operating Temperature - 40 C
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Number of I/Os 53 I/O
Operating Temperature-40°C~105°C TA
PackagingTape & Reel (TR)
Series PIC® 32MX
Published 2010
JESD-609 Code e3
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 100
ECCN Code 3A001.A.3
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Subcategory Microcontrollers - MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.4mm
Frequency 80MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number PIC32MX775F256L
Pin Count100
Supply Voltage-Min (Vsup) 2.3V
Interface CAN, Ethernet, I2C, RS-232, SPI, UART, USART, USB
Memory Size256kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 85
Speed 80MHz
RAM Size 64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor MIPS32® M4K™
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 32-Bit
Program Memory Size 256KB 256K x 8
Connectivity CANbus, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
Bit Size 32
Data Converter A/D 16x10b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels YES
Data Bus Width 32b
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Number of Timers/Counters 5 Timer
Product Type32-bit Microcontrollers - MCU
Core Architecture PIC
EEPROM Size --
Number of Programmable I/O 5
Number of UART Channels 6
Number of ADC Channels 16 Channel
Product MCU
Product Category32-bit Microcontrollers - MCU
Length 12mm
Height Seated (Max) 1.2mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:820 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC32MX775F256LT-80V/PT Product Details
PIC32MX775F256LT-80V/PT Overview
This Microcontroller comes in a 100-TQFP package. This Microcontroller has 85 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 32-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~105°C TA Operating Temperature. Microcontroller runs in PIC® 32MX Series. The size of the program memory of Microcontroller is 256KB 256K x 8. MCU is powered by MIPS32® M4K™ Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 100 terminals. Microcontroller comes with 32 bit size. The component always operates in 3.3V supply voltage. MCU chip has YES DMA channels. The part owns 256kB memory size. You can find alternatives through the base part number PIC32MX775F256L. MCU's frequency is 80MHz. The device works in YES PWM channels. The pin number of the component remains 100. It has 5 Timer timers/counters. It counts 100 pins. It has a PIC core architecture integrated into it. It programs in 5 Programmable I/O. It enjoys 6 UART channels. It has a total of 16 Channel ADC channels.