Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC74HCT574ADW
ON Semiconductor
4.5V~5.5V 30MHz 8 Bit D-Type Flip Flop DUAL 74HCT574 20 Pins 4μA 74HCT Series 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
MC74HCT574ADW Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -55°C~125°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2009 |
| Series | 74HCT |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | D-Type |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | RAIL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 5V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | 74HCT574 |
| Function | Standard |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Circuits | 8 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 8 |
| Clock Frequency | 30MHz |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Turn On Delay Time | 30 ns |
| Family | HCT |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Current - Quiescent (Iq) | 4μA |
| Current - Output High, Low | 6mA 6mA |
| Max I(ol) | 0.006 A |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 30ns @ 5V, 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 10pF |
| Number of Output Lines | 3 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Logic - Flip Flops from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
