EEE-HA1H101P
EEE-HA1H101P
EEE-HA1H101P
Panasonic Electronic Components
HA 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 120mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 4.6mm Radial, Can - SMD
SOT-23
EEE-HA1H101P Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Contact PlatingTin
Mount PCB, Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Dielectric MaterialALUMINUM
Surface Mount Land Size 0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series HA
Published 2011
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e6
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Applications Automotive
Capacitance 100μF
Voltage - Rated DC 50V
Lead Pitch 4.6mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Diameter 900 μm
Size Code 4141
Voltage 50V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 50μA
Ripple Current120mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.12
Ripple Current @ Low Frequency 120mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 204mA @ 10kHz
Ripple Current (AC) 120mA
Diameter 10mm
Height 10.2mm
Height Seated (Max) 0.402 10.20mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusRoHS Compliant
Lead Free Lead Free
Ratings AEC-Q200
In-Stock:8820 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
EEE-HA1H101P Product Details
EEE-HA1H101P Overview
A full charge means 204mA @ 10kHz ripple current.During the lowest charge, ripple current is 120mA @ 120Hz.You should keep the seated height (Max) below 0.402 10.20mm.The capacitor operates from 50V DC voltage.When operating at -40°C~105°C, high efficiency can be achieved.
EEE-HA1H101P Features
the ripple current is 204mA @ 10kHz.
the ripple current is 120mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 50V
an operating temperature of -40°C~105°C