EEE-HBA221UAP
EEE-HBA221UAP
EEE-HBA221UAP
Panasonic Electronic Components
Cap Aluminum Lytic 220uF 10V 20% (8 X 6.2mm) SMD 110mA 2000h 105C T/R
SOT-23
EEE-HBA221UAP Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Dielectric MaterialALUMINUM
Surface Mount Land Size 0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2011
Series HB
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3/e6
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish TIN/TIN BISMUTH
Applications Automotive
Voltage - Rated 10V
Capacitance 220μF
Packing Method TR, 15 Inch
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) 10V
Size Code 3333
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.022mA
Polarization Polar
Tan Delta 0.3
Ripple Current @ Low Frequency 110mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 187mA @ 10kHz
Height Seated (Max) 0.244 6.20mm
Length 8.3mm
Width 8.3mm
RoHS StatusRoHS Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:7469 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About EEE-HBA221UAP
The EEE-HBA221UAP from Panasonic Electronic Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum Lytic 220uF 10V 20% (8 X 6.2mm) SMD 110mA 2000h 105C T/R.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C