MAL213664103E3
MAL213664103E3
MAL213664103E3
Vishay BC Components
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
SOT-23
MAL213664103E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 10 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Published 2016
Series 136 RVI
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 10V
Capacitance 10000μF
Terminal Pitch7.5mm
Reach Compliance Code unknown
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 10V
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1mA
Ripple Current2.639A
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Tan Delta 0.31
Impedance21mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 2.639A @ 100Hz
Diameter 18mm
Height Seated (Max) 1.476 37.50mm
Length 35mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About MAL213664103E3
The MAL213664103E3 from Vishay BC Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C