10WA470MEFC8X9
10WA470MEFC8X9
10WA470MEFC8X9
Rubycon
WA 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 380mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can
SOT-23
10WA470MEFC8X9 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2014
Series WA
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Capacitance 470μF
Voltage - Rated DC 10V
Lead Pitch 3.5052mm
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current380mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 380mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 456mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height 9mm
Height Seated (Max) 0.413 10.50mm
QuantityUnit PriceExt. Price
10WA470MEFC8X9 Product Details
10WA470MEFC8X9 Overview
At full charge, the ripple current is 456mA @ 10kHz.The ripple current at the lowest charge is 380mA @ 120Hz.Keep your seated height below 0.413 10.50mm.This capacitor operates from a voltage - Rated DC of 10V.High efficiency requires the operating temperature to be -40°C~85°C.
10WA470MEFC8X9 Features
the ripple current is 456mA @ 10kHz.
the ripple current is 380mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 10V
an operating temperature of -40°C~85°C