160MXG1000MEFCSN22X40
160MXG1000MEFCSN22X40
160MXG1000MEFCSN22X40
Rubycon
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
SOT-23
160MXG1000MEFCSN22X40 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2011
Series MXG
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 1000μF
Voltage - Rated DC 160V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.2mA
Ripple Current2.2A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 2.37A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.555A @ 10kHz
Diameter 22mm
Height 40mm
Height Seated (Max) 1.654 42.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About 160MXG1000MEFCSN22X40
The 160MXG1000MEFCSN22X40 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C