LNT1V153MSE
LNT1V153MSE
LNT1V153MSE
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 35volts 15000uF 105c 35x80
SOT-23
LNT1V153MSE Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape BINDING POST
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2012
Series LNT
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
Termination Screw
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 15000μF
Voltage - Rated DC 35V
Lead Pitch 12.7mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.500 12.70mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 2.17mA
Ripple Current5.1A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.3
Ripple Current @ Low Frequency 5.1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.865A @ 10kHz
Diameter 35mm
Height Seated (Max) 3.268 83.00mm
Length 80mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:433 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LNT1V153MSE
The LNT1V153MSE from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 35volts 15000uF 105c 35x80.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C