UPM2A391MHD
UPM2A391MHD
UPM2A391MHD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 390uF 20% 16X35.5 7.5LS
SOT-23
UPM2A391MHD Datasheet PDF
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series UPM
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Applications General Purpose
Voltage - Rated 100V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 390μF
Lead Pitch 7.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 100V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.17mA
Ripple Current1.34A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance53mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.55A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2A @ 10kHz
Dissipation Factor0.08 %
Diameter 16mm
Height 35.5mm
Height Seated (Max) 1.476 37.50mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPM2A391MHD
The UPM2A391MHD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 390uF 20% 16X35.5 7.5LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C