200SXC470MEFCSN30X25
200SXC470MEFCSN30X25
200SXC470MEFCSN30X25
Rubycon
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
SOT-23
200SXC470MEFCSN30X25 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2013
Series SXC
Size / Dimension 1.181Dia 30.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 470μF
Voltage - Rated DC 200V
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.91978mA
Ripple Current1.48A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 1.48A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.7464A @ 10kHz
Diameter 30mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About 200SXC470MEFCSN30X25
The 200SXC470MEFCSN30X25 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C