UPW1V4R7MDD1TD
UPW1V4R7MDD1TD
UPW1V4R7MDD1TD
Nichicon
NICHICON UPW1V4R7MDD1TD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 4.7UF, 35V, 20%, RADIAL
SOT-23
UPW1V4R7MDD1TD Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingCut Tape (CT)
Published 2006
Series UPW
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Capacitance 4.7μF
Voltage - Rated DC 35V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2Ohm
Lead Spacing0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.004935mA
Ripple Current54mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Impedance600mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 54mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 180mA @ 100kHz
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHC No SVHC
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPW1V4R7MDD1TD
The UPW1V4R7MDD1TD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features NICHICON UPW1V4R7MDD1TD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 4.7UF, 35V, 20%, RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C