MAL202127101E3
MAL202127101E3
MAL202127101E3
Vishay BC Components
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100uF 40V 20% Axial
SOT-23
MAL202127101E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 7 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Weight 1.299996g
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2015
Series 021 ASM
Size / Dimension 0.256Diax0.709L 6.50mmx18.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
Termination Axial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 100μF
Voltage - Rated DC 40V
Packing Method TR
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.8Ohm @ 100Hz
Lead Diameter 800 μm
Lifetime @ Temp 2500 Hrs @ 85°C
Leakage Current 0.012mA
Ripple Current190mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2500 hours
Tan Delta 0.11
Impedance700mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 190mA @ 100Hz
Diameter 6.5mm
Length 18mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
About MAL202127101E3
The MAL202127101E3 from Vishay BC Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100uF 40V 20% Axial.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C