B41231A3689M000
B41231A3689M000
B41231A3689M000
TDK Electronics Inc.
B41231 68000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
SOT-23
B41231A3689M000 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 36 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Series B41231
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 10V
Capacitance 68000μF
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Polarization Polar
Ripple Current @ Low Frequency 7.76A @ 120Hz
Height Seated (Max) 1.654 42.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
B41231A3689M000 Product Details
B41231A3689M000 Overview
During the lowest charge, ripple current is 7.76A @ 120Hz.Seating height (Max) should be kept below 1.654 42.00mm.When operating at -40°C~85°C, high efficiency can be achieved.
B41231A3689M000 Features
the ripple current is 7.76A @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~85°C