400AX4.7MEFC8X9
400AX4.7MEFC8X9
400AX4.7MEFC8X9
Rubycon
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
SOT-23
400AX4.7MEFC8X9 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series AX
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 400V
Capacitance 4.7μF
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Height Seated (Max) 0.394 10.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About 400AX4.7MEFC8X9
The 400AX4.7MEFC8X9 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C