450HFG680MBN35X70
450HFG680MBN35X70
450HFG680MBN35X70
Rubycon
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP
SOT-23
450HFG680MBN35X70 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - 4 Lead
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series HFG
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 450V
Capacitance 680μF
Lead Pitch 22.5044mm
Lead Spacing0.886 22.50mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current3.76A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 3.76A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.264A @ 10kHz
Height Seated (Max) 2.835 72.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:409 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 450HFG680MBN35X70
The 450HFG680MBN35X70 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C