MAL205018103E3
MAL205018103E3
MAL205018103E3
Vishay BC Components
SOT-23
MAL205018103E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Solder Lug
Terminal Shape FLAT
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2007
Series 050 PED-PW
Size / Dimension 1.575Dia 40.00mm
Tolerance -10% +30%
Number of Terminations 2
Termination Solder
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 10000μF
Voltage - Rated DC 63V
Packing Method BULK
Terminal Pitch10mm
Reference Standard IEC60384-4
Voltage - Rated AC 63V
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm @ 100Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 15000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 3.78mA
Ripple Current6.2A
Polarization Polar
Life (Hours) 15000 hours
Impedance20mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 6.2A @ 100Hz
Diameter 40mm
Height 70mm
Height Seated (Max) 2.835 72.00mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHC Unknown
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:306 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
MAL205018103E3 Product Details
MAL205018103E3 Overview
In order to fully utilize 25mOhm @ 100Hz, ESR (Equivalent Series Resistance) needs to be provided.When the charge is at the lowest, the ripple current is 6.2A @ 100Hz.Sitting height (Max) should not exceed 2.835 72.00mm.Rated DC voltage of 63V is used to operate this capacitor.Voltage - Rated AC of 63V is needed to operate this capacitor.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -40°C~85°C as the operating temperature.
MAL205018103E3 Features
the ripple current is 6.2A @ 100Hz.
voltage - Rated DC of 63V
an operating temperature of -40°C~85°C