63YXH470MEFCG412.5X30
63YXH470MEFCG412.5X30
63YXH470MEFCG412.5X30
Rubycon
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
SOT-23
63YXH470MEFCG412.5X30 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series YXH
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 63V
HTS Code8532.24.0060
Capacitance 470μF
Lead Pitch 5.0038mm
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current555.5mA
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Impedance80mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 555.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.01A @ 100kHz
Height Seated (Max) 1.260 32.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About 63YXH470MEFCG412.5X30
The 63YXH470MEFCG412.5X30 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C