450MXC150MEFCSN35X25
450MXC150MEFCSN35X25
450MXC150MEFCSN35X25
Rubycon
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
SOT-23
450MXC150MEFCSN35X25 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2008
Series MXC
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 150μF
Voltage - Rated DC 450V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.77942mA
Ripple Current750mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 750mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.05A @ 10kHz
Diameter 35mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About 450MXC150MEFCSN35X25
The 450MXC150MEFCSN35X25 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C