LKG2A102MESYAK
LKG2A102MESYAK
LKG2A102MESYAK
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1000uF 100 Volts 20% Tol.
SOT-23
LKG2A102MESYAK Datasheet PDF
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Weight 18.499992g
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2015
Series LKG
Size / Dimension 0.787Dia 20.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
HTS Code8532.22.00
Capacitance 1000μF
Voltage - Rated DC 100V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 940μA
Ripple Current2.05A
Polarization Polar
Tan Delta 0.25
Ripple Current @ Low Frequency 2.05A @ 120Hz
Diameter 20mm
Height Seated (Max) 1.654 42.00mm
Length 40mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About LKG2A102MESYAK
The LKG2A102MESYAK from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1000uF 100 Volts 20% Tol..
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C