50YXH470MEFC10X28
50YXH470MEFC10X28
50YXH470MEFC10X28
Rubycon
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
SOT-23
50YXH470MEFC10X28 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2012
Series YXH
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Capacitance 470μF
Voltage - Rated DC 50V
Lead Pitch 5.0038mm
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 7000 Hrs @ 105°C
Ripple Current929.5mA
Polarization Polar
Life (Hours) 7000 hours
Impedance43mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 929.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.69A @ 100kHz
Diameter 10mm
Height 28mm
Height Seated (Max) 1.181 30.00mm
REACH SVHC Unknown
QuantityUnit PriceExt. Price
About 50YXH470MEFC10X28
The 50YXH470MEFC10X28 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C