80TXW100MEFC6.3X50
80TXW100MEFC6.3X50
80TXW100MEFC6.3X50
Rubycon
TXW 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 775mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
SOT-23
80TXW100MEFC6.3X50 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series TXW
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Capacitance 100μF
Voltage - Rated DC 80V
Lead Pitch 2.4892mm
Lead Spacing0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 7000 Hrs @ 105°C
Ripple Current775mA
Polarization Polar
Life (Hours) 7000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 775mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.55A @ 100kHz
Diameter 6.3mm
Height 50mm
Height Seated (Max) 2.047 52.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
80TXW100MEFC6.3X50 Product Details
80TXW100MEFC6.3X50 Overview
Full charge should result in a ripple current of 1.55A @ 100kHz.If the charge is low, ripple current is 775mA @ 120Hz.It is recommended to keep the height seated (Max) below 2.047 52.00mm.Voltage - Rated DC of 80V is required to operate this capacitor.When operating at -40°C~105°C, high efficiency can be achieved.
80TXW100MEFC6.3X50 Features
the ripple current is 1.55A @ 100kHz.
the ripple current is 775mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 80V
an operating temperature of -40°C~105°C