MLP132M150EB0A
MLP132M150EB0A
MLP132M150EB0A
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
CAP ALUM 1300UF 20% 150V FLATPCK
SOT-23
MLP132M150EB0A Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case FlatPack, Tabbed
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~85°C
PackagingBulk
Published 2015
Series MLP
Size / Dimension 3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e0
Pbfree Code no
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Lead (Sn/Pb)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00.55
Capacitance 1300μF
Voltage - Rated DC 150V
Lead Pitch 25.4mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 143mOhm
Polarity POLARIZED
Lead Spacing1.000 25.40mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2nA
Ripple Current4.2A
Life (Hours) 2000 hours
Lead/Base Style Straight
Height 12.7mm
Height Seated (Max) 0.500 12.70mm
Length 76.2mm
Width 44.45mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
Lead Free Contains Lead
In-Stock:111 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About MLP132M150EB0A
The MLP132M150EB0A from Cornell Dubilier Electronics (CDE) is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 1300UF 20% 150V FLATPCK.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C