B43501C2477M000
B43501C2477M000
B43501C2477M000
TDK Electronics Inc.
EPCOS B43501C2477M000Electrolytic Capacitor, Long Life, B43501 Series, 470 F,20%, 250 V, 25 mm, 0.21 ohm
SOT-23
B43501C2477M000 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Surface MountNO
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2013
Series B43501
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusNot For New Designs
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 250V
Capacitance 470μF
Packing Method CARDBOARD
Terminal Pitch10mm
Reference Standard IEC60384-4
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 210mOhm @ 100Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 250V
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.06606mA
Polarization Polar
Impedance280mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.96A @ 100Hz
Diameter 25mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
Length 35mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About B43501C2477M000
The B43501C2477M000 from TDK Electronics Inc. is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features EPCOS B43501C2477M000Electrolytic Capacitor, Long Life, B43501 Series, 470 F,20%, 250 V, 25 mm, 0.21 ohm.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C