Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADS828E/1KG4
Texas Instruments
10 Bit 0.65mm ADC 5V SSOP
SOT-23
ADS828E/1KG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Package / Case | SSOP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Packaging | Tape & Reel |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Pin Count | 28 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Parallel |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Power Dissipation-Max | 385mW |
| Nominal Supply Current | 68mA |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Inputs | 1 |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 75 Msps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | OFFSET BINARY |
| Power Consumption | 340mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.293% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 3 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Conversion Rate | 75 Msps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 57 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 5V |
| Min Supply Voltage (DC) | 3V |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 68 dB |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
