Welcome to Hotenda.com Online Store!

INA332AIDGKTG4
Texas Instruments
48mA per Channel 0.5pA 60 dB Instrumentational OP Amps 2.5V~5.5V ±1.25V~2.75V INA332 8 Pins 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
SOT-23
INA332AIDGKTG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 25.996513mg |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 10 TΩ |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | INA332 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 415μA |
| Nominal Supply Current | 490μA |
| Quiescent Current | 415μA |
| Slew Rate | 5V/μs |
| Amplifier Type | Instrumentation |
| Common Mode Rejection Ratio | 60 dB |
| Current - Input Bias | 0.5pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.5V~5.5V ±1.25V~2.75V |
| Output Current per Channel | 48mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 8mV |
| Bandwidth | 2MHz |
| Voltage Gain | 60dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 86.02dB |
| Supply Voltage Limit-Max | 7.5V |
| Voltage - Input Offset | 2mV |
| -3db Bandwidth | 2MHz |
| Number of Amplifiers | 3 |
| Voltage Gain-Nom | 25 |
| Non-linearity-Max | 0.4% |
| Height | 1.07mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 970μm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.760726 | $1.760726 |
| 10 | $1.661062 | $16.61062 |
| 100 | $1.567040 | $156.704 |
| 500 | $1.478339 | $739.1695 |
| 1000 | $1.394660 | $1394.66 |
Similar Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
