MAL205756471E3
MAL205756471E3
MAL205756471E3
Vishay BC Components
SOT-23
MAL205756471E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2015
Series 057 PSM-SI
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications Audio
Capacitance 470μF
Voltage - Rated DC 400V
Voltage - Rated AC 400V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 340mOhm @ 100Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Voltage 400V
Lifetime @ Temp 12000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.132mA
Ripple Current2.4A
Polarization Polar
Life (Hours) 12000 hours
Impedance220mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 2.4A @ 100Hz
Diameter 35mm
Height 50mm
Height Seated (Max) 2.047 52.00mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHC Unknown
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:503 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
MAL205756471E3 Product Details
MAL205756471E3 Overview
340mOhm @ 100Hz must have the ESR (Equivalent Series Resistance) to function properly.When the charge is at the lowest, the ripple current is 2.4A @ 100Hz.Sitting height should not exceed 2.047 52.00mm (Max).Voltage - Rated DC of 400V controls this capacitor.There is no voltage rating on this capacitor.High efficiency requires the operating temperature to be -40°C~85°C.
MAL205756471E3 Features
the ripple current is 2.4A @ 100Hz.
voltage - Rated DC of 400V
an operating temperature of -40°C~85°C