EEU-EB1E470SH
EEU-EB1E470SH
EEU-EB1E470SH
Panasonic Electronic Components
Cap Aluminum 47uF 25V 20% (5 X 11mm) Radial 2.5mm 55mA 5000 hr 105C Ammo Pack
SOT-23
EEU-EB1E470SH Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2012
Series EB
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 47μF
Voltage - Rated DC 25V
Lead Pitch 2.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.098 2.50mm
Lead Diameter 500 μm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 3μA
Ripple Current55mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 55mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 71.5mA @ 100kHz
Dissipation Factor0.22 %
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.472 12.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:18895 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About EEU-EB1E470SH
The EEU-EB1E470SH from Panasonic Electronic Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum 47uF 25V 20% (5 X 11mm) Radial 2.5mm 55mA 5000 hr 105C Ammo Pack.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C