MAL210657682E3
MAL210657682E3
MAL210657682E3
Vishay BC Components
Cap Aluminum 6800uF 40V -10% to 30% (35 X 80mm) Stud Mount Screw Terminal 0.042 Ohm 7100mA 20000h 85C Bulk
SOT-23
MAL210657682E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 11 Weeks
Mount Chassis Mount, Stud
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2016
Series 106 PED-ST
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance -10% +30%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Termination Screw
Max Operating Temperature85°C
Min Operating Temperature -40°C
Applications General Purpose
Voltage - Rated 40V
Capacitance 6800μF
Lead Pitch 12.8016mm
ESR (Equivalent Series Resistance) 42mOhm @ 100Hz
Polarity Polar
Lead Spacing0.504 12.80mm
Lifetime @ Temp 20000 Hrs @ 85°C
Ripple Current7.1A
Polarization Polar
Life (Hours) 20000 hours
Impedance32mOhms
Ripple Current @ Low Frequency 7.1A @ 100Hz
Diameter 35mm
Height 80mm
Height Seated (Max) 3.535 89.80mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:303 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About MAL210657682E3
The MAL210657682E3 from Vishay BC Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum 6800uF 40V -10% to 30% (35 X 80mm) Stud Mount Screw Terminal 0.042 Ohm 7100mA 20000h 85C Bulk.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C