MAL215943221E3
MAL215943221E3
MAL215943221E3
Vishay BC Components
159 PUL-SI 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
MAL215943221E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Contact PlatingTin
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Series 159 PUL-SI
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Capacitance 220μF
Voltage - Rated DC 250V
Voltage - Rated AC 250V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 540mOhm
Lead Spacing0.394 10.00mm
Voltage 250V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 550μA
Ripple Current1A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance700mOhm
Ripple Current @ High Frequency 1.4A @ 10kHz
Diameter 22mm
Height 30mm
Height Seated (Max) 1.260 32.00mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHC Unknown
QuantityUnit PriceExt. Price
MAL215943221E3 Product Details
MAL215943221E3 Overview
Full charge results in a ripple current of 1.4A @ 10kHz.In order to fully utilize 540mOhm, ESR (Equivalent Series Resistance) needs to be provided.You should keep the seated height (Max) below 1.260 32.00mm.A voltage of 250V DC operates this capacitor.There is no voltage rating on this capacitor.For high efficiency, the operating temperature should be -25°C~105°C.
MAL215943221E3 Features
the ripple current is 1.4A @ 10kHz.
voltage - Rated DC of 250V
an operating temperature of -25°C~105°C