400LEX1.8MEFC8X9
400LEX1.8MEFC8X9
400LEX1.8MEFC8X9
Rubycon
CAP ALUM 1.8UF 20% 400V RADIAL
SOT-23
400LEX1.8MEFC8X9 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~125°C
PackagingBulk
Series LEX
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Max Operating Temperature125°C
Min Operating Temperature -40°C
Applications General Purpose
Voltage - Rated 400V
Capacitance 1.8μF
Lead Pitch 3.5052mm
Polarity Polar
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 4000 Hrs @ 125°C
Ripple Current33mA
Polarization Polar
Life (Hours) 4000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 33mA @ 120Hz
Height Seated (Max) 0.433 11.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About 400LEX1.8MEFC8X9
The 400LEX1.8MEFC8X9 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 1.8UF 20% 400V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C