URZ2C151MHD
URZ2C151MHD
URZ2C151MHD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 160volts 150uF 18x25 20% 7.5LS
SOT-23
URZ2C151MHD Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series URZ
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 150μF
Voltage - Rated DC 160V
Packing Method TAPE
Lead Pitch 7.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.06mA
Ripple Current510mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 510mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 816mA @ 10kHz
Diameter 18mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.043 26.50mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
About URZ2C151MHD
The URZ2C151MHD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 160volts 150uF 18x25 20% 7.5LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C