B43508B5477M002
B43508B5477M002
B43508B5477M002
TDK Electronics Inc.
Cap Aluminum Lytic 470uF 450V 20% (35 X 40mm) Snap-In 0.26 Ohm 1850mA 3000h 105C Bulk
SOT-23
B43508B5477M002 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 36 Weeks
Contact PlatingTin
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series B43508
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination Snap in
Max Operating Temperature105°C
Min Operating Temperature -25°C
Applications General Purpose
Voltage - Rated 450V
Capacitance 470μF
ESR (Equivalent Series Resistance) 260mOhm @ 100Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lead Diameter 800 μm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current1.85A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Impedance370mOhms
Ripple Current @ Low Frequency 1.85A @ 100Hz
Diameter 35mm
Height Seated (Max) 1.654 42.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:465 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About B43508B5477M002
The B43508B5477M002 from TDK Electronics Inc. is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum Lytic 470uF 450V 20% (35 X 40mm) Snap-In 0.26 Ohm 1850mA 3000h 105C Bulk.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C