LGL2G271MELA30
LGL2G271MELA30
LGL2G271MELA30
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 400volts 270uF Ultra Small Sz
SOT-23
LGL2G271MELA30 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Number of Pins 2
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2009
Series LGL
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 270μF
Voltage - Rated DC 400V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lead Diameter 800 μm
Voltage 400V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 980μA
Ripple Current910mA
Test Frequency120Hz
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 910mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.3013A @ 50kHz
Dissipation Factor0.15 %
Diameter 25mm
Height 30mm
Height Seated (Max) 1.260 32.00mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHC No SVHC
QuantityUnit PriceExt. Price
About LGL2G271MELA30
The LGL2G271MELA30 from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 400volts 270uF Ultra Small Sz.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C