LKG2A821MESZAK
LKG2A821MESZAK
LKG2A821MESZAK
Nichicon
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP IN
SOT-23
LKG2A821MESZAK Datasheet PDF
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Series LKG
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
HTS Code8532.22.00
Capacitance 820μF
Voltage - Rated DC 100V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 850μA
Ripple Current1.85A
Polarization Polar
Tan Delta 0.25
Ripple Current @ Low Frequency 1.85A @ 120Hz
Diameter 22mm
Height Seated (Max) 1.260 32.00mm
Length 30mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:2465 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LKG2A821MESZAK
The LKG2A821MESZAK from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP IN.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C